SZCZEGÓŁY PROJEKTU
- DATA ROZPOCZĘCIA
01/09/2019 - DATA ZAKOŃCZENIA
30/09/2022
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
Projekt współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.
Projekt 33/12-2019 /FAMI „Otwarte Pomorze-Integracja w działaniu”
Cele
1. Zwiększenie potencjału integracyjnego społeczności przyjmującej.
2. Zwiększenie efektywności świadczenia usług publicznych, poprzez wypracowanie narzędzi i procedur wspierających projektowanie i wdrażanie oraz ewaluację usług dla imigrantów.
3. Podniesienie kompetencji pracy w środowisku międzykulturowym osób świadczących usługi publiczne oraz pracowników kultury i sportu.
4. Zwiększenie liczby lokalnych wydarzeń kulturalnych i sportowych z udziałem imigrantów.
5. Zwiększenie potencjału integracyjnego szkół i przedszkoli.
6. Przystosowanie systemu badania kompetencji w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz gotowości szkolnej dzieci cudzoziemskich do pracy w środowisku międzykulturowym.
7. Zwiększenie skuteczności podejmowanych w województwie pomorskim, działań na rzecz integracji wraz z monitorowaniem ich skuteczności i przydatności w procesie integracji. w województwie pomorskim.
8. Włączenie imigrantów w system Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w tym w szczególności w środowiskową opiekę pielęgniarską i położniczą.
9. Zwiększenie potencjału legalnego zatrudniania imigrantów przez polskich pracodawców poprzez zwiększenie wiedzy w tym zakresie.
10. Zwiększenie wiedzy imigrantów na temat prawa pracy i powiązanych z nim zagadnień (ZUS, BHP, itd.)
11. Zwiększenie umiejętności posługiwania się językiem polskim przez imigrantów.
12. Zwiększenie dostępu imigrantów do poradnictwa z zakresu legalizacji pracy i pobytu oraz w szczególności do doradztwa zawodowego, pomocy psychologicznej.Opis projektu
Projekt “Otwarte Pomorze – integracja w działaniu” ma za zadanie stworzenie komplementarnego do działań Wojewody Pomorskiego (w ramach 8/2017/OG-FAMI), kompleksowego systemu wsparcia i integracji imigrantów z krajów trzecich (beneficjentów z grupy docelowej zadania) w województwie pomorskim oraz kształtowanie zmiany postaw mieszkańców regionu wobec obecności imigrantów w społeczności, poprzez wzrost wiedzy na temat pozytywnych aspektów imigracji.
Liderem projektu jest Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, organizacja z wieloletnią praktyką pracy w obszarze wspierania i integrowania imigrantów, z jednoczesnym doświadczeniem w działaniach na rzecz zmian systemowych i tworzenia lokalnych polityk integracyjnych. Do projektu zaangażowanych zostało 3 partnerów: Pomorska Izba Adwokacka (partner formalny), Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku. Doświadczenie poszczególnych partnerów będzie miało znaczący, pozytywny wpływ na wzmocnienie jakości merytorycznej realizowanych działań.
Projekt składa się z 3 głównych obszarów w ramach których realizowane będzie kilka – kilkanaście działań merytorycznych. Obszar nr I to pakiet działań skierowanych do społeczności przyjmującej. Celem realizacji działań z tego obszaru jest przede wszystkim zbadanie, opracowanie materiału wiedzowego i promocja pozytywnych aspektów imigracji i korzyści z nich płynących na rzecz społeczności przyjmującej. Ponadto, zmonitorowane zostaną usługi publiczne z których korzystają (bądź nie korzystają – i w takim wypadku znalezienie odpowiedzi na pytanie dlaczego) imigranci oraz przygotowania instytucji do obsługi klientów również cudzoziemskich. Na bazie analizy zebranego materiału opracowany zostanie szereg narzędzie i rozwiązań służących podnoszeniu kompetencji i jakości usług instytucji. Ważnym elementem obszaru jest włączanie imigrantów oraz społeczności lokalnych we wspólne inicjowanie i projektowanie wydarzeń integracyjnych, które sfinansowane zostaną w ramach projektu.
Obszar nr II – skierowany do grup specjalnego traktowania, to przede wszystkim praca z poradniami pedagogiczno – psychologicznymi, przedszkolami i szkołami na rzecz wypracowania efektywnego i odpowiadającego na potrzeby wszystkich interesariuszy systemu włączania dzieci cudzoziemskich w polski system edukacyjny. Innowacyjnym działaniem jest pogłębiona współpraca z poradniami, które dotychczas nie były uwzględniane w tego typu inicjatywach. Z uwagi na ich kompetencje oceny zdolności edukacyjnych dzieci cudzoziemskich, jest to ważny partner projektowania ścieżki edukacyjnej dla poszczególnego dziecka. Kolejnym innowacją jest wprowadzenie tutoringu rówieśniczego do szkół w ramach którego uczniowie polscy będą wprowadzać dzieci/młodzież cudzoziemską w “życie” i społeczność szkolną. Działaniami z obszaru nr II objęte zostaną szkoły i poradnie z całego regionu, uzupełniając tym samym działania podejmowane przez Wojewodę w ramach 8/2017/OG-FAMI – skierowane głównie do placówek gdańskich.
Działanie z obszaru nr III są skierowane głównie bezpośrednio do imigrantów (beneficjentów grup docelowych) i odpowiadają na zdiagnozowane w regionie luki. Zadaniem planowanych działań jest poszerzenie i uzupełnienie oferty wsparcia imigrantów (w odniesieniu do dotychczas realizowanych usług np. przez CWII, jak i w ramach 8/2017/OG-FAMI) oraz zwiększenie jej zasięgu w województwie pomorskim. Dostarczone zostaną min. usługi takie jak poradnictwo związane z legalizacją pobytu i pracy, poradnictwo prawne, wsparcie psychologiczne czy kursy języka polskiego. Planuje się otwarcie Punktów doradczych w 3 nowych lokalizacjach: Kwidzynie, Tczewie i Pruszczu Gdańskim oraz rozproszenie w regionie oferty kursów języka polskiego. Kadra Punktów, jak i lektorzy językowi objęci zostaną szeregiem szkoleń, mentoringiem, kursami metodycznymi i in., przygotowującymi do profesjonalnego i wysokojakościowego świadczenia usług. CWII jako jedyna organizacja na Pomorzu z zespołem ekspertów od wielu lat pracujących w temacie będzie przez cały okres trwania projektu zapewniała mentoring i wsparcie w trudniejszych sprawach pracownikom Punktów.
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek realizuje projekt „Mówię po polsku” finansowany ze środków Miasta Gdańsk.
Celem projektu jest dostarczenie szerokiej oferty darmowych kursów języka polskiego, skierowanych do różnych grup wiekowych oraz językowych, na różnych poziomach zaawansowania.
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek realizuje projekt „Kompleksowe wsparcie imigrantów drogą do ich integracji w Gdańsku” finansowany ze środków Miasta Gdańsk.
Celem projektu jest dostarczenie imigrantom narzędzi usamodzielnienia, wsparcia i integracji poprzez:
Działania te są dostarczane przez ekspertów w ww. dziedzinach, w bliskiej współpracy z instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi oraz wolontariuszami/kami. Odbiorcami zadania są wszystkie grupy imigrantów i imigrantek legalizujących w Polsce pobyt w oparciu o zatrudnienie, osoby znajdujące się w procedurze uchodźczej oraz członkowie społeczności romskiej.
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
Zadaniem projektu „Kompleksowe wsparcie imigrantów drogą do przeciwdziałania ich dyskryminacji i wykluczenia” jest odpowiedź na szereg potrzeb imigrantów oraz uchodźców mieszkających w Gdańsku. W ramach projektu Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek świadczy bezpłatne usługi takie jak:
-dostarczanie informacji pobytowo-legalizacyjnej,
-poradnictwo prawne,
-doradztwo zawodowe,
-kursy języka polskiego i in.
Oferta usług skierowana jest zarówno do imigrantów zarobkowych, osób w procedurze uchodźczej, uchodźców czy Romów migrujących. Dzięki informacji legalizacyjno-pobytowej klienci CWII poznają obowiązujące w Polsce prawo, dowiadują się jak w sposób prawidłowy wypełnić wnioski pobytowe. Mogą również skorzystać z asystentury pracownika CWII w trakcie wizyty w Wydziale ds. Cudzoziemców PUW. Z kolei nauka języka polskiego umożliwia szybsze usamodzielnienie się w funkcjonowaniu w Polsce/Gdańsku, znalezienie pracy lub mieszkania. Kursy oferowane na różnym poziomie zaawansowania i skierowane do różnych grup językowych (rosyjsko i anglojęzycznych) pozwolają na szybszą i efektywniejszą naukę języka polskiego. Ważnym elementem projektu jest również działanie skierowane do rodzin romskich mieszkających w Gdańsku. W ramach tego działania pracownik CWII wspiera społeczność w rozwiązywaniu bieżących problemów, poszukiwaniu rozwiązań trwałych oraz motywuje rodziny romskie do poprawy własnej sytuacji.
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Miasta Gdańska
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
Projekt „Aktywizacja po Polsku” finansowany jest z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Działania w nim koncentrują się na udzielaniu wsparcia na rynku pracy, w postaci:
-bezpłatnego doradztwa zawodowego oraz
-nauki języka polskiego cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce
w celu ich integracji z polskim społeczeństwem oraz stworzenie wśród pracodawców pozytywnego wizerunku cudzoziemca-pracownika, którego warto zatrudniać.
Dostęp do kursów języka polskiego jest możliwy poprzez oficjalną rekrutację organizowaną co ok. 4 miesiące. Kursy prowadzone są przez przeszkolonych wolontariuszy. Lekcje odbywają się 2 razy w tygodniu. Semestry trwają 3 miesiące.
Zapisów do doradcy zawodowego można dokonywać poprzez nasze biuro, od poniedziałku (godz. 12.00-20.00) do czwartku (godz. 12-18.00).
Projekt APP trwa do kwietnia 2017 roku.
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
Projekt „CPC 2.0” finansowany jest z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.
Czas realizacji projektu to listopad 2015 roku -grudzień 2016 roku.
Działania w ramach projektu koncentrują się na:
– informacji dotyczącej m.in. pobytu na terenie RP, legalnego zatrudnienia, edukacji, której udzielają pracownicy pierwszej linii,
– poradnictwie prawnym, świadczonym przez prawnika.
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
Celem projektu „Migranci/tki na rzecz integracji w województwie pomorskim” było zaangażowania migrantów/ek oraz różnych lokalnych aktorów w działania na rzecz integracji migrantów oraz przeciwdziałania ich wykluczeniu w pomorskim.
Dzięki projektowi uczestnicy/czki projektu, aktywni reprezentanci społeczności migranckich wraz ze społecznością lokalną, wdrażają działania odpowiadające na zdiagnozowane potrzeby i problemy. Działania integracyjne, edukacyjne, rzecznicze i lobbingowe adresowane są do mediów, samorządów, przedstawicieli miejskich instytucji, osób o dużej sieci kontaktów i wpływu. Uczestnicy/czki wzmocniają swą liderską pozycję: zdobywają kompetencje, które w połączeniu z ich ekspertyzą pozwolają na samodzielną reprezentację własnych interesów, nadzorowanie działań dotyczących ich spraw, współtworzenie polityki migracyjnej Pomorza.
Projekt „Migranci/tki na rzecz integracji w województwie pomorskim”
realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
Projekt jest realizowany w partnerstwie z Fundacją „Ocalenie” z Warszawy i rozpoczął się w 2014 roku. Działaniami realizowanymi w Trójmieście ramach projektu PPDC są:
Projekt „Program Przeciwdziałania Dyskryminacji Cudzoziemców” jest realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach programu Obywatele dla Demokracji współfinansowanego z Funduszy EOG.
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
Projekt dotyczy przeciwdziałania różnym aspektom przemocy wobec migrantek oraz przedstawicielek mniejszości romskiej w Pomorskim. By ochronić kobiety przed szeroko rozumianą przemocą, podjęte zostały działania badawcze, edukacyjne oraz wsparciowe (sieć wsparcia dla imigrantek, budowana wraz z CIK i policją).
Powstanie pierwszy regionalnie raport dotyczący poziomu ochrony oraz sytuacji migrantek w pomorskim, zestaw rekomendacji odnośnie modelu ochrony i wsparcia imigrantek, strategia współpracy (również w kontekście przeciwdziałania handlowi kobietami i pracy przymusowej), działania edukacyjne oraz poradnicze (prawne i psychologiczne) oraz konferencja podsumowująca projekt.
Projekt „Przeciwdziałanie różnym aspektom przemocy wobec migrantek w Pomorskim” jest realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach programu Obywatele dla Demokracji współfinansowanego z Funduszy EOG.
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
Projekt został zrealizowany w partnerstwie z Fundacją „Ocalenie” z Warszawy. Obejmował okres od maja 2014 do lipca 2015 roku. W ramach projektu CWII świadczyło usługi na obszarach:
Projekt został dofinansowany z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżetu Państwa.
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
Dotychczas odbyły się dwie edycje projektu, w roku 2014 i obecna. Projekt ten dotyczy obszaru rozwoju lokalnej demokracji oraz rozwijania kompetencji obywatelskich u migrantów, dla których Gdańsk stał się nowym domem.
Program Praktyki Obywatelskiej jest działaniem integrującym oraz rozwijającym kapitał kulturowo-społeczny cudzoziemców, którzy dążą do aktywnego uczestnictwa w społeczności lokalnej. Program daje migrantom narzędzia uczestnictwa (wiedzę o lokalnej historii, wartościach, kulturze, języku) oraz pozwala pokonać barierę obcości i wykluczenia.
Adresatami programu są migranci pochodzący z różnych krajów, którzy osiedlili się w Gdańsku i wiążą z tym miejscem przyszłość. Grupa uczestnicząca w cyklu spotkań (warsztatów, szkoleń) składa się z osób aktywnie poszukujących pogłębionej integracji, różnego pochodzenia narodowego, etnicznego oraz wyznania.
Projekt był/jest zrealizowany ze środków i przy wsparciu Europejskiego Centrum Solidarności oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
a) dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
b) tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
c) utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
a) „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
c) „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
d) „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;